KOSTAK ALİ ZEYBEĞİ  BİLGİ VE HİKAYESİ

Kostak Ali Zeybeği güzel Egemizin İzmir Menemen Bölgesine has heybetli ve bir o kadar da zarif olan bir zeybek türüdür. Bu zeybek türünün altında yatan  birde hüzünlü bir hikaye vardır. 

Kostak Ali Efe’nin kız kardeşi evlenmektedir. Anlı şanlı bir düğün kurulur. Kostak Ali de çetesini toplar ve kardeşinin düğünü için köyüne dönmek üzere yola çıkar. Dönüş yolunda pusuya düşürülürler. Çetede ne kadar adam varsa ölür. Kostak Ali de bacağından yaralanır ama yoluna devam eder. Kardeşini en mutlu gününde onu yalnız bırakmak istememektedir. Düğüne vardığında kimseye belli etmeden medyana çıkar ve zeybek oynar. Bu zeybek oyunundaki ağır hareketler ve oyuncuların oynarken figürler arasında dizlerini tutması da buradan gelmektedir. 

Kostak Ali oyunu bitirir ve kimseye belli etmeden düğünden sıhhiye çadırı bulmak için ayrılır. Lakin düşmanları savunmasız ve yalnız olan Kostak Ali’yi oracıkta öldürür. Bu olaydan çok etkilenen Menemen halkı bu oyuna Kostak Ali’nin adını verir. Bu oyun , Kostak Ali’yi anmak için geçmişten bugüne canlılığını yitirmeden oynanmaktadır.

izmir menemen harmandalı köyünde, yıllar önce ölen kostak ali efe'nin yakın akrabalarından deveci kostak hasan'ın oğlu, kostak ali (albaz) bayrağı taşımaktadır. ilerlemiş yaşına rağmen, her kostak ali zeybeği oynayışında, acılar içindeki bir efenin dirayet, cesaret ve yiğitliğini hissettirmektedir.kendisine saygı duruşu bâbında trt kapılarını açmış ve iyi de yapmıştır. şaman dans tiyatrosu'da eşlik etmiştir